O projekcie
Sektorowa Rada ds. Kompetencji ‒ Informatyka działa w ramach projektu współfinansowanego w latach 2016-2023 ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, który prowadzony są przez partnerstwo Polskie Towarzystwo Informatyczne i Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji.
Rada, inicjując i biorąc udział w wielorakich przedsięwzięciach związanych przede wszystkim z tematyką kompetencji w obszarze informatyki, pomaga harmonizować ofertę edukacyjną z wymaganiami rynku pracy ICT. Członkowie Rady reprezentują wszystkich interesariuszy sektorów i zapewniają możliwość dotarcia do różnych środowisk, zarówno w obszarze biznesu, jak i edukacji.
Eksperci Rady stale monitorują zarówno rynek pracy ICT, jak i wpływ, jaki na niego wywierają nowe trendy technologiczne. Rada wydaje autorskie rekomendacje, dotyczące zapotrzebowania na szkolenia. Na podstawie tych rekomendacji PARP wyłania operatora wskazanych przez Radę szkoleń, z których mogą korzystać przedsiębiorcy na preferencyjnych warunkach.
Specjaliści Rady współpracują z ministerstwami, opiniując planowane działania i przygotowując analizy, które są wykorzystywane przy pracach na rzecz rozwoju kompetencji. Opiniują programy nowych kierunków na studiach informatycznych i zgłaszają uwagi do podstaw programowych w szkolnictwie branżowym. Zabierają głos w publicznej debacie na temat wdrażania i rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i zgłaszają do niego kwalifikacje. W ramach Komitetu Technicznego nr 337 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego działają na rzecz przeniesienia na polski grunt Europejskiej Ramy e-Kompetencji (e-CF – European e-Competence Framework), powstałej w wyniku kilkunastoletniej współpracy ekspertów informatyki oraz specjalistów zajmujących się zasobami ludzkimi. Propagowanie sprawdzonych rozwiązań międzynarodowych służy transferowi najlepszych praktyk w zakresie programów kształcenia oraz skutecznego odpowiadania na zapotrzebowanie na poszczególne grupy specjalistów.
Specjaliści Rady prowadzą własne badania. Stale współpracują z zespołami badawczymi przygotowującymi kolejne edycje największego ogólnopolskiego badania sektorów – Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego. Badanie ma na celu określenie zapotrzebowania na kompetencje w firmach, ocenę podaży kompetencji oraz wskazanie trendów w sektorach i ich wpływu na kondycję gospodarczą kraju.
Rada powołuje zespoły robocze ds. ram sektorowych m. in. opracowując propozycje aktualizacji Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla sektora IT (SRK-IT).
Więcej o projekcie Rady:
https://srit.radasektorowa.pl/o-projekcie